3 Aralık 2020 Astım Hastalığına Halıların Etkisi

Astım Hastalığına Halıların Etkisi

Halıların Astım Hastalığına Etkisi
Halıların Astım Hastalığına Etkisi

Evlerde genelde yatak takımları ve yatak odaları, toz akarlarının gelişmesi için birincil konumdur. Bunun nedeni, yaşamak için belirli bir sıcaklığa (18-25 derece arasında) ve % 60-70 neme ihtiyaç duymalarıdır. Halılarda ise sıcaklık ve nem çok düşüktür. Bu rahatsızlıkta asıl sorun canlı toz akarı değil, solunduğunda astım ataklarını tetikleyebilen deri döküntüleri, dışkı tortularıdır.

Halılar yumuşak dokularıyla sünger gibi davranır ve alerjen partiküllerinin çoğunu emer. Halı kullanılmayan mekanlardaki gibi tozlar havada uçuşmaz ve astım atağı riskini azaltırlar. Ev ortamında riski azaltacak başka bir unsur ise pencereleri açmak, bol miktarda temiz hava ile ortamı havalandırmak ve düzenli elektrikli süpürge ile süpürülerek halıdaki alerjenlerin çoğu gidermektir.

Dünyanın önde gelen bilim adamları, halının kaldırılmasının astım hastaları için yararlı olduğu görüşünü destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmadığı konusunda hemfikir. Araştırma çalışmalarına, raporlara ve makalelere dayanan birkaç bilgiyi daha inceleyelim.
İsveç’te halı satışlarında % 77’lik bir azalma, aynı 15 yıllık dönemde astımda buna karşılık gelen% 300’lük bir artışa yol açtı.

Alman Alerji ve Astım Derneği şöyle diyor: “Akarların ana rezervuarı yatakların şiltelerindedir. Diğer yaşam alanları tekstil döşemeli mobilya ve halılardır. Akarlara karşı hassasiyetlerin görülmesi durumunda, önceden her zaman halının çıkarılması tavsiye edilirdi. Mevcut araştırma durumu artık bunu destekleyemez. “

Almanya’da yapılan araştırmalar, halı kaplı zeminlerin üzerindeki iç mekan atmosferinde alerjenler dahil olmak üzere ortalama ince parçacık seviyesinin 30.4ug / m3 olduğunu göstermiştir. Düz zeminlerin üzerinde ortalama 62.9ug / m3 idi.
Halıya ve astım ve alerjilerle bağlantılı olduğu iddia edilen bağlantının ABD ve dünyadaki araştırmalarını kapsayan Dr. M Sauerhoff tarafından incelenen kapsamlı bir çalışma şu sonuca varıyor: “Halı astıma neden olmaz. Halı, yetişkinlerde veya çocuklarda astım veya alerji vakalarını veya şiddetini artırmaz. Bakımlı halı güvenlidir. “

Kaliteli ve bakımlı halı güvenlidir.

Bir cevap yazın