3 Aralık 2020 Halıların Saklanması Nasıl Olmalıdır?

Halıların Saklanması Nasıl Olmalıdır?

Halıların Saklanması Nasıl Olmalıdır

Elimizde bulunan halıları farklı süreçlerde nasıl muhafaza etmemiz gerektiği önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Halılarımızın bakımı kullandığımız süreçte hijyen bakımından kısmen düzenli süpürülerek sağlanmaktadır. Kullanmadığımız dönemde ise halılarımızın bakımı mutlaka unutulmamalıdır.

Halıları imkan dahilinde süpürüp, profesyonel yıkama firmalarına teslim etmek ilk aşamada çok önemlidir. Çünkü kendimiz yıkadığımızda yeterli imkanlar, araçlar(halı kurutma makineleri gibi)  bulunmadığından tam temizlik mümkün olmadığı gibi, kullanılan temizleyici sıvılarla, fırçalarla veya güneş altında kurutarak halının yüzeyine zarar verebiliriz. Ayrıca her tekstil ürününün saklanmasında önemli olan nem unsuru, halılarda sık dokusundan dolayı daha önem arz etmektedir.

 

Halıların Saklanması Nasıl Olmalıdır

Halılar temizlendi, yıkandı, kurutuldu. Artık sıra halıların ezilmeden ve formunu kaybetmeden saklanma şekline geldi. İnce ve küçük dokuma yolluklar hariç bütün yolluk ve halıların rulo haline getirilmesi ve açılmayacak şekilde birkaç yerinden bağlanması gereklidir. Bağlanan rulo halindeki halı daha iyi bir muhafaza için temiz kuru bir çarşafa veya varsa halı hurcunun içine koyulması da dış etkenlerin zararlarından büyük ölçüde korunmasına yardımcı olur. Sarılmış paketlenmiş halınız güneş görmeyen bir köşede saklanmaya hazır. Son olarak halınızı minimum ayda bir kez havalandırarak saklanma kalitesini düşürmemiş olursunuz.

Tagged on:

Bir cevap yazın