18 Aralık 2020 Perde Pile Uygulaması

Perde Pile Uygulaması

Ankara Perde Pile

Yaşadığımız yuvanın dışarıdan görünmesini engellemek ve mahremiyetini sağlamak, soğuk/sıcak havayı ve ışığı engellemek amacıyla kullanmakta olduğumuz perdenin ev dekorasyonunda kullanılan mobilya ve halılardaki renk ve desenlerle uyumlu bir şekilde olması tercih edilmektedir.

En Çok Tercih edilen ve Uygulanan Perde Pile Çeşitleri

  • 1×1 (m=metre) Pilesiz/Düz/Büzgülü
  • 1×2 Bire iki (m=metre) Seyrek Pile
  • 1×2,5 Bire iki buçuk (m=metre) Orta Pile
  • 1×3 Bire üç (m=metre) Sık pile
düz-büzgülü-pilesiz perde

Pilesiz/Düz/Büzgülü Dikim= Ucuz Yollu Tül Perde İhtiyacını karşılamak amaçlı üretilen ancak görüntü itibari ile pek şık durmayan perde pile uygulamasıdır. Müşterinin pek tercih etmediği ve perdecinin tavsiye edeceği en son perde pile uygulamasıdır.

Örnek: Müşterinin istediği perde genişliği  1 metre  olan müşterimiz perde pile tercihinde pilesiz/düz/büzgülü olarak  istediğinde= 1 metre + kenar dikiş katlama payı için 20 cm, toplam 1220 cm (1 metre 20 cm) kumaş kullanılır. 

seyrek pile

Seyrek Pile: Fiyat performans olarak tercih edilen bu perde pile türü görsellik bakımından pek tavsiye edilmemekle birlikte, daha az kumaş gidecek olan bu pile türünde maliyet daha ucuz olacaktır. Bunun yanı sıra perde kullanılacak mekan yeterince güneş ışığı almıyorsa bu perde pile türü tercih edilebilir.

Örnek: Müşterinin istediği perde genişliği 1 metre olan müşterimiz perde pile tercihinde seyrek pile olarak istediğinde= 2 metre + kenar dikiş katlama payı için 20 cm, toplam 220 cm (2 metre 20 cm) kumaş kullanılır. 

normal pile

Orta Pile: Desenli desensiz tüm tül perde kumaşlarında uygulanabilen ve sıklıkla tercih edilen bu perde pile türü görsellik bakımından yeterince dökümlü, dolgun ve zengin bir görünüme sahiptir. Orta pile türü tercih edildiğinde hem şık hem de sık pile türündeki perdeye nazaran daha ekonomik olması sebebi ile perde pile türleri arasında en çok tercih edilen uygulamadır. 

Örnek: Müşterinin istediği perde genişliği 1 metre olan müşterimiz perde pile tercihinde orta pile olarak istediğinde= 2,5 metre + kenar dikiş katlama payı için 20 cm, toplam 270 cm (2 metre 70 cm) kumaş kullanılır. 

sık pile

 

Sık Pile: Desenli olan tül perde kumaşları için tercih edilen bu perde pile türü görsellik bakımından dökümlü, dolgun ve zengin bir görünüme sahiptir, sade desenli olan kumaşlar içinde uygulandığında perde de şık ve dolgun bir görünüm elde edilir. 

Örnek: Müşterinin istediği perde genişliği 1 metre olan müşterimiz perde pile tercihinde sık pile olarak istediğinde= 3 metre + kenar dikiş katlama payı için 20 cm, toplam 320 cm (3 metre 20 cm) kumaş kullanılır. 

Fon (Kanat) Perde

Fon Perde  (Kanat Perde) İçin Pile Uygulaması

Mobilya ve halılarla renk ahengini yakalamak üzere Tül Perde üstüne tamamlayıcı olarak kullanılan ve mekana sanatsal ver dekoratif hava kattan Fon(kanat) perde sıklıkla tercih edilmektedir. Dekoratif amaçlı kullanılan fon perdede Orta mekanlar için ideal ölçü 70-90 cm aralığındadır, daha geniş fon perde mekana girecek olan güneş ışığını engelleyeceğinden gereğinden fazla genişlik uygun düşmeyecektir.

Dekoratif amaçlı talep edilen Fon(kanat) perde için uygulanan pile tekniği her kanata 11 pile düşecek şekilde eşit sayıda uygulanır. Fon perde için yapılan perde pile uygulamasında dökümlü durması için metre başına 185-190 cm kumaş gitmektedir. Dikiş ve katlama payı ile birlikte 1 metre ölçü için 2 metre kumaş kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın